Většinu toho co mohu prodat, vyměnit atd.. (prostě přenechat někomu jinému) najdete v rubrice "VYMĚNÍM-PRODÁM" - odkaz v panelech na levé straně. Pokud zde nebude zrovna to co sháníte, tak mi písněte maila. Některé věci tam nejsou uvedeny nebo mohou být k dispozici u mých audiopřátel.
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 
 

Jaký výkon by měl mít zesilovač

Protože se stále opakují dotazy na výkon zesilovače, tak se tady trošku rozepíšu o tom jaký by vlastně měl mít zesilovač výstupní výkon. Myslím samozřejmě zesilovač pro běžné bytové poslechové podmínky (ne na ozvučování diskoték atd...). Různě v tisku, v prospektech, v inzerátech atd... vidíme čísla jako 2x100 Wattů a jiná "hausnumera". Rád bych to uvedl podle mého názoru na správnou míru,,, upozorňuji, že se opět jedná čistě o můj subjektivní názor podložený jednoduchým pohledem na indikátory výstupního výkonu, pohledem na display elektronického wattmetru a poslechem. Nejdříve - asi jako každý laik - jsem si myslel, že výkon zesilovače je tím skoro nejdůležitějším údajem. Když jsem si pak změřil to co mi ve skutečnosti "teče" do reprosoustav, tak jsem to moc nechápal. Ve večerních hodinách (kdy nechci aby to moc řvalo,,, tím myslím rozumnou hlasitost v přízemní poslechové místnosti bez sousedů... tj. nemyslím panelákový byt) mi indikace neukazovala ani 1 watt. Při dost hlasitém poslechu - tak hlasitém abych dokázal vydržet v místnosti (opět si dovolím přirovnání k paneláku - tedy při hlasitosti, která už bude dost silně prudit sousedy) - mi indikace ukazovala cca 5 Wattů na kanál. To mi nějak nepasovalo k těm "stovkám" wattů, kterými se ohání různé tiskoviny, diskuse atd... Proto si dovolím použít pár řádek z jedné "chytré knížky - odborné publikace z roku 1978, tehdy ještě nezatížené marketingovou honbou za nesmyslnými čísly". Raději budu získané informace z této publikace reprodukovat svými slovy, abych případně neporušil autorská práva:

Jedná se o stanovení potřebného výkonu pro profesionální ozvučování prostorů a to jak pro mluvené slovo, tak i pro hudební produkce. Pro hudební produkci je požadovaná hlasitost desetinásobná oproti hlasitosti pro mluvené slovo. Uvažovaným prostorem je menší sál o objemu 1500 m3. (porovnejte si to prosím se svým obývákem).
Po pár výpočtech (kterým jako správný laik nerozumím... tj. samozřejmě vzorečky s odmocninami, mocninami atd...) se autor knihy dopracoval k potřebnému výkonu zesilovače 13 Wattů!!! pro mluvené slovo a tedy 130 Wattů pro hudební produkci. Když si porovnáte objem vašeho obýváku s objemem tohoto uvažovaného sálu, tak vám musí být jasné, že stowattový výkon zesilovače je pro bytové podmínky naprostá "...písk...."

Tomu odpovídá i to, že za dob, kdy se vyráběly zesilovače a receivery se špičkovým zvukem i pro běžné uživatele, byly naprosto běžné výkony 15-20W na kanál. Všem to stačilo a nikdo se nehnal za stovkami wattů. Do slušných reprosoustav doma prostě víc než 10 Wattů nepustíte a rezerva 100% pro pokrytí případných špiček je dostatečná.
Jeden z nejlepších (opět podle mého názoru) basových reproduktorů ARO 835 má naprosto dostačují maximální standardní příkon 15W. Při jeho citlivosti 96dB však budete potřebovat tak maximálně jeden až dva wattíky pro krásnou reprodukci.

Samozřejmě to neznamená, že na výkonných zesilovačích by mělo být něco špatného, jen jsem chtěl trošku popsat to, že pro domácí použití je honba za výkonem nesmyslná.

-----
Doplněno: Jenomže když si přečtete povídání v rubrice Vaše recenze a komentáře - v levých panelech,,, tak se z technických údajů novějšího přístroje Yamaha z nějakých "hausnumer" u výstupu na center a surroundy dostanete v reálu na hodnotu 7,5W což je docela "síla".... tedy ve smyslu toho co je realita narozdíl od údajů uvedených v propagačních materiálech :-)))
 
Prohlášení o Cookies