Většinu toho co mohu prodat, vyměnit atd.. (prostě přenechat někomu jinému) najdete v rubrice "VYMĚNÍM-PRODÁM" - odkaz v panelech na levé straně. Pokud zde nebude zrovna to co sháníte, tak mi písněte maila. Některé věci tam nejsou uvedeny nebo mohou být k dispozici u mých audiopřátel.
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 
 

Jaké zvolit reproduktory

Rubrika v úpravě,,, postupně doplním,,, zatím jen pár řádek:
Jaké zvolit reproduktory pro domácí audio?

Velmi často se na mne obracíte s dotazem volby vhodné náhrady reproduktorů, případně s požadavkem na výběr či prodej konkrétního typu reproduktoru. Protože se tyto dotazy stále opakují a já vždy píši mailem zhruba totéž, tak jsem se rozhodl dát pár řádků sem na web.

Opět se budu opakovat – to co zde píši je pouze můj osobní názor, sice podložený mými zkušenostmi, ale určitě se najde dost osob, které se mnou nebudou souhlasit. Proto berte vše co zde uvedu čistě jako můj názor a po přečtení dalších informací na nejrůznějších audiofórech a po poslechnutí různých reproduktorů si udělejte názor vlastní.

Nejdříve začneme tím co je pro většinu dotazů charakteristické – tj. hlubokotónovými reproduktory. Jako příklad si můžeme vzít například „šestkovou řadu“ (to je můj termín pro reproduktory o průměru 20 cm, začínající číslicí 6, proto šestková řada). Pokud se podíváme na technické parametry, tak je z nich zřejmé, že první typy začínají na pár wattech max.stand.příkonu a nejnovější typy se už pohybují v mnohonásobně vyšších hodnotách. Ovšem tato mnohonásobně vyšší zatížitelnost je také vykoupena výrazně horším zvukovým projevem. Pokud mám seřadit jen tak z hlavy jak šly jednotlivé typy za sebou v časové ose, tak můžeme začít například takto: ARZ 668, ARN 668, ARN 6608, ARN 6618 a pak pokračují ještě novější typy od TVM. Ale to není vše. Jednotlivé výše uvedené typy se ještě v rámci jednotlivého typu dost výrazně liší. Například ARZ 668 se vyráběly nejdříve s textilními závěsy přírodního provedení, následně s textilními závěsy lakovanými do černa, následně s gumovými závěsy. A v rámci těchto provedení se ještě lišily druhem použitého laku na koš reproduktoru a i tato barva má určitý vliv na zvuk – vzhledem ke svým antirezonančním vlastnostem, rozdíly jsou i v dalších použitých materiálech, výřezech v koši, středovém vrchlíku se sítkem atd… atd… Každopádně podle mne lze jednoznačně říci, že u šestkové řady jsou zvukově nejlepší právě typy ARZ – a záleží pouze na vás, který z ARZ vám bude nejvíce zvukově vyhovovat. Protože mne zajímalo porovnání zvukových parametrů těchto reproduktorů, tak jsem si udělal takovou menší zkoušku. Vzal jsem jednu reprosoustavu a postupně jsem do ní vložil ARN 664, ARN 6604 a ARN 6614 a poslouchal a poslouchal…. Jako nejlepší mi přišel ARN 664, pak 6604 a jako nejhorší 6614. Zajímalo mne také, jak budou vypadat křivky zkušebního signálu po nahrání mikrofonem do počítače. Samozřejmě jsem nevytvořil „použitelné měřící podmínky“, ale protože jsem měřil stejným mikrofonem, ze stejné vzdálenosti, ve stejném prostoru stejný signál, tak si myslím, že porovnání křivek mezi sebou určitou vypovídací schopnost má. Opět se potvrdilo to co jsem slyšel – tedy nejvyrovnanější křivku měl 664, pak 6604 a nejvíce rozhozenou typ 6614. Takže z mého pohledu – pokud chceme použít reprosoustavy pro bytové účely – sáhněme raději po starších typech reproduktorů. Totéž se dá aplikovat i na „pětkovou řadu“ nebo na „osmičkovou“ – tj. myšleno Tesla ARN 8608 versus TVM 312, který je z mého pohledu zvukově s 8608kou naprosto nesrovnávatelný.

Středové reproduktory – mě osobně nejvíce vyhovují ARE 667. Případně typy použité v reprosoustavách ARS 850, 641, 840, 944, tj. typy ARO šestkové řady. Typy ARZ 4608 a 4604 rád nemám a jejich zvuk mi nevyhovuje.

Výškové reproduktory – pro moje uši jsou nejpříjemnější typy s papírovou membránou jako ARV 161, ARV 160, ARV 081 atd… Kalotové reproduktory ARV 3604, 3608 jsou na mne příliš ostré. Ale rozhodně je nepovažuji za špatné, pouze mi zvukově nevyhovují. Určitě jsou výrazně lepší než „ty pípáky z hodinek“ co se dávají do současných reprosoustav – viz rubrika Vaše recenze a komentáře.
 
Prohlášení o Cookies